O efekcie Netflixa część osób już zapomniała, a szkoda, bo ten serwis pokazuje nam nie tylko, jak utrzymać przy sobie wiernego i stałego klienta, ale także jak zmienić jego sposób myślenie i nastawienie. O tym efekcie zrobiło się głośno przy okazji serialu „Gambit królowej”, ale dotyczy też masy innych produkcji, szczególnie tych naprawdę głośny, na które potrafimy czekać latami od ogłoszenia rozpoczęcia zdjęć.

Powstaje dość głośna produkcja

Wbrew pozorom serial albo film, którego będzie dotyczyć efekt Netflix, wcale nie musi być znany na całym świecie. Wystarczy, że dotrze do sporej grupy osób, która na co dzień ogląda produkcje na tym portalu. Przeważnie jednak dotyczy to tych seriali, które powstają na bazie książek albo starych filmów. Wtedy na Netflix mogą przychodzić osoby, które znają daną serię i są zainteresowane kolejną jej adaptacją, a tym samym budzą zainteresowanie w innych użytkownikach, którzy mają już wykupioną subskrypcję. W ten sposób produkcja staje się coraz głośniejsza, a o jej treści wie każdy, nieważne, czy zapoznał się z nią osobiście.

Przedstawiony temat staje się bardzo popularny

Każda produkcja kręci się wokół okresowego tematu. W przypadku „Gambitu królowej” były to szachy, ale produkcje opierające się na książkach promują konkretnie te pozycja, autora albo gadżety związane z uniwersum. W ten sposób Netflix napędza im popularność, nawet jeśli jego interpretacja dzieła różni się znacznie od materiału źródłowego. Niekoniecznie trzeba nawet sięgać po książki, wystarczą opracowania fanów albo rozszerzenia w postaci krótkich nowelek, żeby jeszcze mocniej wciągnąć widza w ten świat. Netflix dzięki temu zapewnia sobie nowego stałego subskrybenta czekającego na nowy sezon.

Dany segment rynku osiąga ogromne zyski
Zyski, które niesie za sobą efekt Netflix, są ogromne. Zarabia bowiem nie tylko producent szachów albo wydawca książki, ale także każda osoba, która tworzy materiały dotyczące danego uniwersum albo objaśniająca zasady jego funkcjonowania, producenci gadżetów czy sportowcy, którzy zajmują się danym sportem. Tak naprawdę to, który serial odniesie taki sukces, jest całkowicie losowe, ale faktem jest, że gdy już się to uda, to każda osoba związana z daną tematyką może liczyć na jakiś wpływ, o ile będzie w stanie wykorzystać swoją szansę. To niesamowicie fascynujący i prosty w działaniu mechanizm.